Kop głębiej w Łodzi
Jeśli szukasz miejsca na uboczu, to Łódź je ma. Jest drugim co do wielkości polskim miastem i ma swój niepowtarzalny klimat. Czasami nazywana jest także polskim Manchesterem ze względu na swoją wielkość i sławę przemysłu tekstylnego, który rozwinął się tam w XIX wieku. Łódź bezzasadnie pomijana, jest warta odwiedzenia i zdecydowanie zasługuje na promocję. Charakteryzuje się piękną secesyjną architekturą, ożywionym życiem nocnym i najsłynniejszą polską szkołą filmową. Wizyta w Łodzi niewątpliwie pozostawi niezapomniane wrażenia i lepsze poznanie historii Polski.
TOP miejsca turystyczne, które warto odwiedzić w tym mieście, aby poznać je lepiej i zagłębić się w jego historię
Ulica Piotrkowska
Ulica Piotrkowska mA 4,2 km długości, co czyni ją najdłuższą promenadą w Polsce i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Ze względu na unikatową zabudowę ulica została w całości wpisana do rejestru zabytków. Wzdłuż ulicy znajdują się stare domy, pałace i wille przemysłowców, kościoły i pomniki, w tym Galeria wielkich mieszkańców Łodzi (ławka Juliana Tuwima, fortepian Artura Rubinsteina, kufer Władysława Reymonta i inne). Są też pomniki: łódzcy obywatele Milenijnej przemiany, łódzcy obywatele Nowego Tysiąclecia w kształcie tysięcy settów z żeliwnymi stołami.
Manufaktura
Centrum handlowo-rozrywkowe, zlokalizowane na terenie dawnego kompleksu fabrycznego Izraela Poznańskiego. Na obszarze 27 ha znajdują się takie atrakcje jak rynek z fontanną, Muzeum Fabryki, Muzeum Sztuki ms², restauracje, ponad 250 sklepów, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa, kino, teatr i hotel. Centrum jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych nagród za udaną rewitalizację kompleksu dawnej fabryki.
Pałac Izraela Poznańskiego
Eklektyczny pałac Izraela Poznańskiego to największa rezydencja przemysłowa w Polsce. Na uwagę zasługują zarówno wnętrza reprezentacyjne, takie jak jadalnia i sala balowa, jak i ekspozycje mieszczącego się w pałacu Muzeum Miasta Łodzi. Przykładowo Panteon Wielkich Łodzian prezentuje sylwetki znanych osób związanych z Łodzią: Władysława Reymonta, Juliana Tuwima, Jerzego Kosińskiego, Karla Dedeciusa, Aleksandra Tansmana, Jana Karskiego, Marka Edelmana i Aliny Margolis oraz Artura Rubinsteina.
Muzeum Kinematografii
Jedyne w Polsce muzeum dokumentujące historię kina. Posiada imponującą kolekcję aparatów fotograficznych, kamer, projektorów, projektów scenografii filmowych i pamiątek po twórcach polskiego kina. Najcenniejszym eksponatem jest fotoplastikon (przeglądarka stereoskopowa) zbudowany około 1900 roku w warsztacie wynalazcy i konstruktora tego urządzenia – Augusta Fuhrmanna. To jego jedyny fotoplastikon w Polsce i jeden z pięciu na świecie.
Najlepsze Restauracje i kawiarnie, w których możesz spróbować nowych smaków w Łodzi
Transport publiczny
Dotrzyj na miejsce szybciej niż myślisz, korzystając z jednego z poniższych środków transportu
Autobus, tramwaj
Jeśli zdecydujesz się na korzystanie z komunikacji miejskiej, dostępnych jest ponad 20 linii tramwajowych i blisko 100 linii autobusowych. Ponadto w godzinach 22:30 – 5:00 kursuje także 13 linii autobusów nocnych. Co ważne, rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Łodzi jest inny w dni powszednie i w weekendy.